Näckådalens vattensåg

Näckådalens vattensåg uppförd 1857-58.

Den enbladiga sågramen delar timmerstocken till plankor.

Den övre skvaltkvarnen i drift vid sågdagen i Näckådalen.
Näckådalens vattensåg
vid Djupsjöbäcken uppfördes av Näckådalens byamän 1857/58. Redan tidigare hade det funnits tre skvaltkvarnar på samma plats, varav två fortfarande är fullt funktionsdugliga. Nedom sågen finns en mjölnarstuga för övernattning.
Storskifteskartorna från andra hälften av 1800-talet redovisar allt som allt 20 sågplatser inom Orsa socken.
Sågen är ett tekniskt mästerverk med dubbla vattenhjul. Det större vattenhjulet matar stocken i båda riktningarna, medan det mindre hjulet driver sågbladet i en upp- och nedgående rörelse. Själva sågningen sker helautomatiskt och det enda som hörs genom vattenbruset är ett svagt susande ljud när sågbladet äter sig in i stocken.
Sågen och kvarnarna har restaurerats av Orsa Besparingsskog, dels 1955 och dels i början av 1990-talet till sin ursprungliga funktion.
Varje sommar inbjuds allmänheten till sågdag i Näckådalen, då både sågen och en skvaltkvarn förevisas.
